Konto bankowe jest najpopularniejszym produktem bankowym. Większość ludzi w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie funkcjonowania w świecie finansów, codziennych płatności, przelewów internetowych, bez posiadania własnego konta bankowego. Kto w takim razie może zostać posiadaczem konta bankowego? Jak je założyć? Na co zwrócić uwagę? Jakie będzie najlepsze konto bankowe?
Czym jest konto bankowe
Konto bankowe, w znaczący sposób ułatwia zarządzanie swoimi zasobami finansowymi. To przeważnie na nie, pracodawca przelewa comiesięczne wynagrodzenie. Z konta bankowego można również w bezpieczny i wygodny sposób regulować wszelkie należności, takie jak rachunki lub rata kredytu hipotecznego. Fakt, iż liczba zakładanych kont bankowych z każdym rokiem w naszym kraju rośnie, świadczy, że produkt ten jest niezwykle przydatny i popularny.
Zasadniczo konto bankowe, stanowi produkt bankowy będący określonym numerem, który pozwala dokonać identyfikacji, do kogo dane konto należy. Związane jest ono jednak z całą gamą innych rozwiązań, takich jak karty bankomatowe, karty płatnicze, czy bankowość internetowa. Wszystko to pozwala na dokonywanie dużej ilości różnorodnych operacji bankowych, takich jak wypłaty gotówki, przelewy, stałe zlecenia lub polecenia zapłaty.
Rynek finansowy oferuje klientom najróżniejsze rodzaje kont bankowych. Zauważono bowiem, że tego rodzaju produkt, odgrywa w życiu człowieka coraz bardziej istotną rolę, dlatego oferta banków musi sprostać ich oczekiwaniom. Dlatego dziś w zasadzie każdy bank ma w swojej ofercie kilka różnych rodzajów rachunków bankowych, które są dostosowane do różnego rodzaju klientów.
Rodzaje kont bankowych
Jest to ogólna kategoria, która określa produkty bankowe, umożliwiające gromadzenie pieniędzy i dokonywanie operacji bankowych. Konta bankowe podzielić można na kilka podstawowych rodzajów. Przede wszystkim dzielą się one na konta osobiste oraz konta firmowe. Pierwsza grupa została utworzona z myślą o klientach indywidualnych, którzy są zainteresowani otwarciem rachunku bankowego. Do drugiej grupy, zaliczyć można osoby prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorstwa.
Decydując się na założenie konta osobistego, również można dokonać wyboru pomiędzy określonym rodzajem produktów.
Konta standardowe dedykowane są dla klientów, którzy potrzebują korzystać z podstawowego rodzaju usług bankowych. Założenie takiego rodzaju konta, nie wymaga spełnienia określonych kryteriów. To jedno z najbardziej popularnych i najczęściej zakładanych kont bankowych.
Konta studenckie, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są dla młodzieży studiującej. W większości są to konta bezpłatne, które ułatwiają studentom dostęp do środków finansowych, w każdym miejscu, w którym się obecnie znajdują.
Konta młodzieżowe są produktem kierowanym do najmłodszej części klientów banku, czyli osób w przedziale od 13-tego do 18-tego roku życia. W przypadku tego rodzaju produktu pojawiają się pewne ograniczenia. Korzystanie z konta wymaga udziału dorosłego klienta banku.
Istnieją również konta VIP, które kierowane są przede wszystkim do grupy najbardziej zamożnych klientów banku. Oferują one dodatkowe udogodnienia, takie jak na przykład indywidualna opieka doradcy bankowego. Za takie udogodnienia, trzeba będzie jednak zapłacić, prowadzenie tego rodzaju konta nie jest bowiem darmowe.
Niezwykle popularnym produktem jest w obecnych czasach internetowe konto bankowe. Rozwój internetu sprawił, że konto bankowe online, zdecydowanie ułatwiło i przyspieszyło dokonywanie najróżniejszych operacji finansowych.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również konta oszczędnościowe. Klienci coraz bardziej zaczynają doceniać ważną rolę oszczędzania środków finansowych. Ponadto oprocentowanie na takich rachunkach, jest również gwarantem uzyskiwania z tego tytułu odsetek. Dlatego właśnie coraz częściej, konta oszczędnościowe zaczynają konkurować z innym produktem bankowym, jakim są lokaty. Decyduje o tym przede wszystkim prosty i stały dostęp, do znajdujących się na koncie pieniędzy.
Pierwsze konto bankowe
Pierwsze konto bankowe zwykle zakłada się już w młodym wieku. To bardzo dobre posunięcie, bowiem uczy gospodarności i obchodzenia się z pieniędzmi. Przy zakładaniu pierwszego konta, jedną z najważniejszych rzeczy jest utrzymanie niskich kosztów korzystania z konta. Istotna jest również możliwość korzystania z bankowości internetowej.
Często pierwsze konto bankowe zakładane jest przez osobę młodą, która nie posiada jeszcze stałego źródła dochodu. Niektóre banki oferują dość rozbudowaną ofertę, która według zapewnień jest bezpłatna. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy w regulaminie nie została zawarta informacja o konieczności stałych, comiesięcznych wpływów.
Gdzie założyć konto bankowe?
Szukając odpowiedzi na to, gdzie najlepiej założyć konto bankowe, należy wskazać na kilka możliwości za pomocą których, można stać się posiadaczem rachunku bankowego. Należą do nich:
- Założenie konta w oddziale banku,
- Założenie konta poprzez infolinię,
- Otwarcie rachunku za pomocą aplikacji mobilnej,
- Zakładanie konta przez Internet.
Kilka lat temu najpopularniejszym sposobem na otwarcie rachunku bankowego była wizyta w placówce. Obecnie sposób ten cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem. Główną przyczyną jest oczywiście czas potrzebny na dotarcie do wybranego banku a następnie oczekiwanie w kolejce. Plusem jest oczywiście bezpośrednia rozmowa z konsultantem, który doradzi produkt najlepiej dostosowany do potrzeb danego klienta a także odpowie na wszystkie nurtujące pytania oraz przygotuje potrzebne dokumenty. W przypadku takiej wizyty, niezbędne będzie posiadanie dowodu osobistego.
Jeśli klient zdecyduje się na skorzystanie z infolinii, wszelkie dane potrzebne do stworzenia umowy, zostaną przekazane konsultantowi w trakcie rozmowy telefonicznej. Sama umowa zostanie natomiast przesłana przez kuriera na adres domowy. Po podpisaniu dokumentów i odesłaniu ich do banku, rachunek bankowy zostanie aktywowany.
Coraz częściej pojawia się również możliwość skorzystania ze specjalnej aplikacji na telefon komórkowy. Należy wówczas postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w kolejnych krokach składania wniosku.