Kieszonkowe to fajna rzecz dla młodzieży. Poza środkami do dyspozycji, uczy również oszczędności i planowania wydatków. Od najmłodszych lat warto zadbać, by dziecko nauczyło się szacunku do pieniędzy i oszczędnie dysponowało gotówką. Oszczędnie oznacza przede wszystkim mądrze. Czasy, kiedy skarbonki gościły na półce nastolatka przechodzą do lamusa, dziś popularne stało się konto młodzieżowe czyli konto dla młodych otwarte na rachunku bankowym.
Konto dla młodych ranking
Konto w banku dla młodych adresowane jest do nastolatków, którzy pod okiem rodzica otrzymują dostęp do własnych pieniędzy, a co za tym idzie podstawowej wiedzy o rachunku bankowym. Konta młodzieżowe, to proste w obsłudze rachunki, do których zostaje wydana karta debetowa, umożliwiająca płatności na aukcjach internetowych, w sklepach, czy tez na wyjazdach ze szkoły i wakacyjnych.
Szersza oferta kierowana jest do studentów, którzy rozpoczynają przygodę z pierwszym w życiu rachunkiem bankowym i kontem dla młodych. W przypadku tych osób, często jest też to czas pierwszych kroków w pracy sezonowej lub weekendowej. Warto wtedy posiadać rachunek bankowy, na którym można odłożyć zgromadzone środki, jednocześnie ucząc się odpowiedzialnego zarządzania finansami.
Młodego człowieka wyposaża to w olbrzymią wiedzę i łatwiej przygotowuje do dorosłego życie w zakresie finansów ich utrzymania, a także oszczędzania.
Konto w banku dla młodych
Planując otworzyć swoje pierwsze konto bankowe dla młodych, przy wyborze należy zwrócić uwagę na opłaty związane z prowadzeniem konta, a także jego dostępność przez internet. Wiele banków oferuje otwarcie darmowego konta bankowego dla młodych, w innych opłata za otwarcie jest stosunkowo niewielka.
Przy podjęciu decyzji o wyborze banku, w którym zostanie otwarty rachunek młodzieżowy warto kierować się :
- wysokością opłat za prowadzenie rachunku oraz dokonywane przelewy – większość banków oferuje darmowe konta dla młodych, gdzie nie jest pobierana opłata za otwarcie i przelew z rachunku
- swobodą dostępu do pieniędzy ( karta bankomatowa, płatność mobilna)
- dodatkowe korzyści z posiadania konta ( rabaty, promocje, oferty specjalne)
- zrozumiałą ofertą i tabelą opłat
- opinią innych użytkowników – w dobie internetu i serwisów z poradami dotyczącymi założenia konta, jego prowadzenia i późniejszej dostępności, zdobycie ważnych informacji na temat najkorzystniejszej oferty jest naprawdę łatwe.
Szczególną uwagę należy zwrócić na brak opłaty za otwarcie konta, czyli darmowe konto dla młodych. W ofercie wielu banków znajdziemy taką opcje dla przyszłego klienta. Także opłata związana z posiadaniem i użytkowaniem karty debetowej jest bardzo istotna. W poszczególnych bankach mogą być naliczany różne kwoty. Przelewy i płatności przez internet także mogą być dokonywane całkowicie bezpłatnie, choć nie wszystkie banki dają taką możliwość klientowi. Warto również zwrócić uwagę z ilu bankomatów i w jakiej wysokości można wypłacać gotówkę bez naliczonej prowizji za usługę.
Młodzieży przed ukończeniem 18 roku życia nie może samodzielnie otworzyć konta bankowego dla młodych, zdarza się tez w przypadku niektórych banków, że pomimo ukończonych osiemnastu lat zgoda rodzica jest wymagana.
Zalety posiadania konta dla młodych
- niskie koszty utrzymania konta – na ogół banki nie pobierają opłaty za otwarcie i transakcje dokonywane na koncie młodzieżowym oraz wydanie karty debetowej
- kontrola wydatków – rodzic posiadający dostęp do konta swojego nieletniego dziecka, może sprawdzać wydatki ponoszone przez dziecko
- nauka oszczędzania – posiadanie zgromadzonych środków, a także możliwość ich oprocentowania, zachęcają młodych ludzi do systematycznego odkładania i lokowania pieniędzy
- bezpieczeństwo finansów – konto młodzieżowe świetnie sprawdzi się w przypadku wyjazdu, czy wycieczki dziecka. dużo bezpieczniej, kiedy wyposażone zostaje w kartę debetową, a nie wysoką sumę w gotówce
- dodatkowe promocje i rabaty – bardzo często konto młodzieżowe powiązane jest z dodatkowymi bonusami, takimi jak zniżki do kina, czy na kursy językowe
- szybki dostęp do gotówki w sytuacjach awaryjnych – rodzice mogą w każdej chwili zasilić konto dziecka, w przypadku kiedy wymaga tego sytuacja np. podczas wyjazdu, czy pobytu na kolonii
Konta bankowe dla młodych umożliwiają posiadaczowi na szybkie i wygodne płatności online, doładowanie telefonu komórkowego, ale przede wszystkim uczą zarządzania własnymi środkami.
Rodzice, którzy nie są zdecydowani, co do rachunku bankowego dla swojego dziecka, powinni mieć na uwadze, ze nie tylko zapewni ono nastolatkowi bezpieczeństwo finansowe podczas wyjazdu, a także nauczy kontroli wydatków i oszczędzania. Świat finansów nawet dla osoby dorosłej jest często dość skomplikowany, konta młodzieżowe mają na celu przybliżenie go już od nastoletnich lat. Uczą, jak dokonywać płatności przez internet, obsługi tokenów, gromadzić środki na koncie osobistym. To ważna lekcja, która przyda się w dalszym, dorosłym już życiu.
Konto dla młodych – ranking ofert bankowych
Oferty bankowe różnią się w zależności od proponowanego konta dla młodych. Ranking kont przeznaczonych z myślą o młodych jest bardziej obiektywny od pozostałych rankingów. Tu dużą opinie wydają sami użytkownicy konta, dzieląc się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami, wymieniając wady i zalety z posiadania rachunku w danej instytucji bankowej.
Konta dla młodych można założyć w dwóch wariantach wiekowych:
- Przeznaczone dla dzieci w przedziale wiekowym 13 – 18 lat dopasowane są do ich potrzeb i oczekiwania rodziców, którzy decydują się takie konto otworzyć. Takie konta bankowe prowadzone są na specjalnych warunkach.W przypadku nastolatka najważniejsze jest aby dostęp do konta był prosty i szybki, prowadzenie bez opłat i możliwość wypłaty z bankomatów.
- W przypadku konta dla młodych 18 – 26 lat, czy studentów, gdzie zgoda rodzica nie jest wymagana, decyzję o wyborze banku, w którym otworzą swój pierwszy rachunek podejmują oni sami. Warto przyjrzeć się dokładnie oferowanym na rynku produktom bankowym i dobrać dopasowaną do siebie ofertę.
Zarówno, jak w przypadku innych rachunków bankowych, wniosek o otwarcie konta młodzieżowego można złożyć drogą elektroniczna. Jest to szczególnie zalecane w przypadku nastolatków, dla których oczekiwanie w placówce bankowej byłoby męczące. Przejrzysty wniosek i pokierowanie krok po kroku zapewnia łatwy i szybki proces do utworzenia konta. Dodatkowym atutem jest wcześniejsze zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji i przeanalizowanie bez pośpiechu dostępności produktów. Większość banków oferuje darmowe konto bankowe dla młodych, które nie wiąże się z żadną opłatą za otwarcie i prowadzenie.