Konto firmowe

Konto firmowe

Jak wybrać dobre konto bankowe dla firmy?

Jeszcze kilka lat temu konto firmowe było znacznie droższe od rachunku osobistego. Banki jednak dostrzegły nowe możliwości i oferują konta bankowe dla firm za darmo.

Główne kryteria wyboru są podobne jak w przypadku konta osobistego, ale trzeba także zwrócić uwagę na dopasowanie konta do potrzeb firmy.

Jedną z najważniejszych kwestii jest możliwość dokonywania operacji na koncie przez 24 godziny na dobę, więc oczywiście najlepsze będzie konto bankowe przez Internet w połączeniu z tradycyjnym kontem bankowym.

Dlaczego warto połączyć te dwa konta? Konto w banku online umożliwia swobodny dostęp do środków oraz dokonywanie przelewów, ułatwia też śledzenie przepływu środków przez konto internetowe.

W przypadku połączenia konta tradycyjnego z kontem online bank bardzo często przydziela indywidualnego konsultanta, który pomaga podejmować strategiczne dla firmy decyzje, ułatwia także załatwienie w banku koniecznych formalności.

Dla przedsiębiorcy istotne jest utrzymanie stałej płynności finansowej, by na czas regulować zobowiązania wobec ZUS, US, pracowników oraz swoich partnerów biznesowych. Nie zawsze jednak zależy to tylko od niego. Wystarczy brak wpłaty od kontrahenta i pojawiają się problemy. Wtedy może okazać się pomocny limit w kredycie inwestycyjnym.

Opłaty za konto firmowe

Choć większość kont firmowych jest bezpłatna, to jednak pod pewnymi warunkami. Najczęściej są to minimalne obroty na koncie lub określona wysokość płatności dokonana kartą płatniczą. To limity znacznie wyższe niż ma konto osobiste przez Internet. Niektóre banki wymagają wykonania przynajmniej jednego przelewu do ZUS lub US.

Najczęściej też od wpłat i wypłat dokonywanych bezpośrednio w kasie banku pobierana jest prowizja. Bankowe konto internetowe jest dla banku znacznie tańsze w obsłudze.

Konta pomocnicze

To niezwykle przydatne konta dla większych firm. Konto pomocnicze przypisane jest do rachunku głównego, ale znacznie ułatwia zarządzanie wpływami i wypłatami.

Konto pomocnicze można założyć w celu:

· rozliczeń z ZUS,
· rozliczeń z Urzędem Skarbowym,
· rozliczeń z poszczególnymi kontrahentami,
· umożliwienia korzystania pracownikom z konta firmowego.

Oczywiście kont pomocniczych nie tworzymy dla wszystkich kontrahentów, ale tylko dla tych strategicznych, którzy mają wpływ na stabilność finansową firmy. Konto pomocnicze pozwala na szybkie odnalezienie poszukiwanych operacji.

Utworzenie konta pomocniczego z limitem dla pracowników jest szczególnie przydatne w przypadku firm, która zatrudnia kierowników i pracowników w delegacjach. Nie trzeba wypłacać im zaliczki, mogą korzystać z karty przypisanej do rachunku.

Zakładając rachunki pomocnicze trzeba pamiętać o zgłoszeniu ich do Urzędu Skarbowego.

Wiele portali poświęconych finansom oferuje bezpłatną usługę konta bankowe ranking, która ułatwia dokonanie właściwego wyboru. Rankingi bankowe porównują wiele parametrów, które ostatecznie decydują o kosztach konta bankowego lub kredytu.

Wybór konta firmowego musi być bardzo dokładnie przemyślany. Jego zmiana oczywiście jest możliwa, ale wiąże się z koniecznością poinformowania o tym fakcie ZUS, US oraz wszystkich partnerów biznesowych, a to wymaga trochę czasu.

Konto walutowe

Zarówno na koncie osobistym jak i firmowym można gromadzić waluty lub kupować je od banku. Takie operacje są jednak mało opłacalne z powodu spreadu, czyli opłaty naliczanej za przewalutowanie. Lepszym rozwiązaniem jest konto walutowe.

Konto walutowe zakładane jest dla walut o silnej pozycji na rynku bankowym, czyli:

· euro,
· dolara amerykańskiego,
· funta brytyjskiego,
· franka szwajcarskiego.

Specyfiką tego rodzaju konta jest dokonywanie wszystkich transakcji w obcej walucie. Dzięki temu nie ma przewalutowanie i dodatkowych kosztów.

Konto walutowe powinny założyć przede wszystkim osoby, które wyjeżdżają za granicę na dłuższy okres czasu, np. do pracy lub na studia. Zalecane jest także tym, którzy często wyjeżdżają w zagraniczne podróże służbowe, często jeżdżą na wycieczki lub weekendowe wypady na narty.

Konto walutowe mogą prowadzić także firmy, opłacalne jest to w sytuacji, gdy współpracują z firmami zagranicznymi, które dokonują przelewów w innej walucie niż PLN.

Wybierając konto walutowe warto sprawdzić, czy bank pobiera opłaty od wpłat i przelewów. Najczęściej naliczane są one procentowo od wielkości transakcji, trzeba szukać najtańszej opcji. Warto wtedy skorzystać z konta bankowe ranking, który pomoże znaleźć najlepsze bankowe konto internetowe dla transakcji w obcych walutach.

W przypadku kont walutowych bardzo ważną kwestią są karty płatnicze, które najczęściej będą wykorzystywane w bankomatach zagranicznych. Koniecznie trzeba wybierać konto walutowe, do którego dołączone są karty akceptowane przez wszystkie banki. Wypłata gotówki za granicą w obcym banku obarczona jest dodatkowymi opłatami.

Najlepsze konto internetowe

Specyfika tego konta nie dotyczy jego merytoryczności, ale sposobu obsługi i zakładania. W dobie powszechnego dostępu do Internetu każdy bank zakładając rachunek osobisty lub firmowy oferuje jego wersję internetową. Konto bankowe online umożliwia nie tylko nieograniczony dostęp do konta, ale także realizowanie transakcji przez 24 godziny na dobę.

Istnieje kilka banków, które oferują wyłącznie konto przez Internet. Wszystkie formalności związane z założeniem konta przebiegają online.

Wystarczy wypełnić odpowiednie formularze na stronie banku i odesłać do banku. Na sfinalizowanie całej procedury są dwa sposoby. Pierwszy to kurier przywozi umowę do klienta, on ją podpisuje a kurier odwozi do banku. Drugi wymaga odwiedzenia oddziału i podpisania umowy. Obie jednak trwają w czasie. Ta forma konta wymaga jeszcze udoskonalenia.

Znacznie krócej trwa otwarcie tradycyjnego konta z dostępem do Internetu. Wykorzystując konto internetowe ranking możemy sprawdzić, w którym banku założenie konta internetowego trwa najszybciej.

Reasumując przy otwieraniu konta bankowego warto posiłkować się konta bankowe ranking, który pozwala na dokonanie wstępnej selekcji. Wybrane oferty trzeba następnie bardzo dokładnie porównać.

Ostateczną decyzję o wyborze banku można podjąć dopiero po wizycie w oddziale i zapoznaniu się z wszystkimi warunkami umowy.

Najczęściej przy otwieraniu rachunku bankowego banki kuszą wieloma dodatkowymi korzystnymi ofertami. Większość z nich nie jest wykorzystywana przez przeciętnego użytkownika konta, więc nie warto brać ich w pakiecie, bo najczęściej wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Najlepsze konto osobiste online to konto skrojone na miarę, które dobrze będzie spełniało wszystkie potrzebne funkcje.