Rodzina na swoim

Rodzina na swoim

Zmiany jakie zaszły w programie preferencyjnych kredytów rodzina na swoim stawiają pod ogromnym znakiem zapytania skuteczność tej formy pomocy.

Schyłkowe zmiany

Z dofinansowania nie skorzystają już osoby powyżej 35 roku życia. Wskaźnik określający limit ceny nieruchomości, która może być kredytowana w ten sposób został obniżony co powoduje duże konsekwencje dla osób chcących kupić mieszkanie w dobrym miejscu. Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że bardzo trudno jest znaleźć lokal spełniający rygorystyczne warunki. Po ostatnim kryzysie na rynku finansowym banki w wielu przypadkach podniosły swoje marże i kredyt na preferencyjnych warunkach po zakończeniu ośmioletniego okresu pomocy może być nawet droższy od zwykłego kredytu hipotecznego.

Jedyni zwycięzcy

Ze zmian na pewno ucieszą się single, którzy chcą wziąć kredyt na pierwszą w życiu nieruchomość. Oni obecnie też mogą skorzystać z możliwości rodziny na swoim. Niestety rząd uchwalił, że kran z pieniędzmi zostanie zakręcony, a rodzina na swoim zmiany to schyłkowy etap funkcjonowania pomocy dla młodych osób. Teraz przyszedł czas na załatanie dziury budżetowej, a młode rodziny zostaną pozostawione same sobie.

W ubiegłym roku podpisana została ustawa zmieniająca nieco zasady związane z programem Rodzina na swoim. Przez to bardzo wiele istotnych kwestii zostało w nim zmienionych. Warto się więc w szczególny sposób zapoznać z tymi zmianami, bowiem wówczas będziemy mieli pewność, że dany kredyt mieszkaniowy jest dla nas rzeczywiście korzystny. W głównej mierze warto zaznaczyć, że teraz ubiegać się o kredyt tego typu mogą nie tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, ale także single. Trzeba przyznać, że jest to duża zmiana, bowiem założeniem programu było przede wszystkim wspieranie rodzin, a nie osób samotnych. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest to, że wcześniej nie było żadnych ograniczeń wiekowych związanych z zawieraniem tego typu kredytu. Teraz takie ograniczenia występują i jest to nie więcej niż trzydzieści pięć lat. Jeżeli o kredyt mieszkaniowy z dopłatą stara się małżeństwo, to liczy się wówczas wiek młodszego z nich. Ustalone zostały także w nowej ustawie powierzchnie dla mieszkań singli ze względu na to, że zostali oni wprowadzeni do programu. Zmienione zostały także współczynniki do obliczania maksymalnej ceny mieszkania. Zmiany są więc jak widać spore.

Rok 2012 był kluczowym z punktu widzenia beneficjentów programu Rodzina na Swoim. Sprawdź kto i na jakich zasadach może obecnie ubiegać się o preferencyjny kredyt.

Charakterystyka beneficjenta. Rodzina na swoim

Po pierwsze sprawdź metrykę urodzenia i jeżeli mieścisz się w widełkach do 35 lat możesz ubiegać się o pomocowy kredyt. Wychowując samotnie dziecko nie musisz tego robić. Po drugie pamiętaj o pośpiechu. O preferencyjny kredyt możesz ubiegać się do końca grudnia 2012 roku. Po tym okresie skończy się era Rodziny na Swoim. Po trzecie, niestety będziesz musiał pogodzić się z mniejszymi limitami określającymi maksymalną wartość nieruchomości, którą obejmuje program pomocy. Nastaw się na długie poszukiwania lokalu spełniającego ustawowe kryteria. Po czwarte możesz wybierać jedynie z oferty deweloperów rynku pierwotnego. Jednocześnie kredytowana nieruchomość musi być Twoją pierwszą w życiu. Po piąte, jeżeli należysz do popularnej grupy singli masz szansę stać się beneficjentem. Możesz skredytować wtedy dosyć małe mieszkanie(max 50 mkw), a dopłatę dostaniesz do 30 mkw.

Podsumowanie

Spełniasz wymagania? Rodzina na Swoim zostanie niedługo zamknięta, dlatego musisz pośpieszyć się z podjęciem decyzji.

Po spełnieniu warunków umożliwiających przystąpienie do programu „rodzina na swoim” i zapoznaniu się z najtańszą propozycją danego banku, będziemy mieli w końcu możliwość otrzymania korzystnego kredytu na zakup mieszkania. Przydzielenie kredytu i skala jego wysokości jest zależna od kilku czynników. Jednym z nich jest wskaźnik programu wyznaczający aktualne ceny nieruchomości mieszkalnych. Wskaźniki te zawierają uaktualniane, co pewien czas przeliczenia cenowe w odniesieniu do jednego metra kwadratowego. Oczywiście limity cen będą się różniły w zależności od województwa, w którym zamieszkujemy. Nie ma jednego ogólnego limitu wyznaczającego cenę jednego metra kwadratowego mieszkania na wszystkie województwa kraju. Poza wzięciem i rozbiciem wskaźników na województwa w dalszym etapie następuje zróżnicowanie cenowe z podziałem na miasta i gminy znajdujące się na terenie województwa. Cena nieruchomości mieszkalnej nie powinna przekraczać górnej wysokości wskaźnika. W zależności od dokładnych szacunków, w których brana jest pod uwagę również powierzchnia, naliczana jest w odpowiednie formie wysokość kredytu.